Big Rapids Township

Big Rapids

Boards & Committees

Bill Stanek, Supervisor

Hannah Saez , Clerk

Penny Currie, Treasurer

Carman Bean, Trustee

Jerry Everett, Trustee

Tony Geib, Trustee

Nick Routley, Trustee

Term: 3 years

Amanda Wethington, Chair – 12/31/2025

Mary Davis – 12/31/2023

Gordon Oliver – 12/31/2024

Mark Sweppenheiser – 12/31/2024

Zachary Cook – 12/31/2025

Jeff Oosterhouse 12/31/2023

Carman Bean – Board Rep.

Term: 3 years

Mark MacIver 12/31/2024

John Zimmerman 12/31/2023

Amanda Wethington – Planning Comm. Rep.

Terms: 2 years 12/31/2024
Only appointed in odd years

Alice Bandstra

Phyllis Jacobs

Greg Videtich

Sue Bean – Alternate

Term: 1 year 12/31/2023

Gary Gawne

Mary Hively

Rosemary Jennings, City

Alma Wortley, City

Marc Veldman – Grounds & Maint.

Jerry Everett – Board Rep.

Penny Currie – Board Rep.

Terms: 2 years

Kevin DeFever – 12/31/2023

Mark MacIver – 12/31/2023

Chad Root – 12/31/2024

Blaine Rockey – 12/31/2024

Terms: 1 year 12/31/2023

Chris Teceno

Roger Schneidt

Carman Bean – Board Rep.

Jerry Everett – Board Rep.

Hannah Saez, Chair – 12/31/2023

Jerry Everett – 12/31/2023

Tony Geib – 12/31/2023

Term: 1 year 12/31/20213

Jerry Garner

Pete Kent

Bill Schriver

Carman Bean – Board Rep.

Hannah Saez – Board Rep.

Jeff Jenerou

Ron Schumaker

Term: 1 year 12/31/2023

Mel Seiter

Bruce Sczepaniak

Bill Stanek – Supervisor

Tony Geib – Board Rep.

Term: 12/31/2023

Perry Douglass

Jim Tubbs

Chuck Bailey

Carman Bean – Board Rep.

Nick Routley – Board Rep.

Hannah Saez

Bill Stanek, Supervisor

Hannah Saez , Clerk

Penny Currie, Treasurer

Carman Bean, Trustee

Jerry Everett, Trustee

Tony Geib, Trustee

Nick Routley, Trustee

Term: 3 years

Amanda Wethington, Chair – 12/31/2025

Mary Davis – 12/31/2023

Gordon Oliver – 12/31/2024

Mark Sweppenheiser – 12/31/2024

Zachary Cook – 12/31/2025

Jeff Oosterhouse 12/31/2023

Carman Bean – Board Rep.

Term: 3 years

Mark MacIver 12/31/2024

John Zimmerman 12/31/2023

Amanda Wethington – Planning Comm. Rep.

Terms: 2 years 12/31/2024
Only appointed in odd years

Alice Bandstra

Phyllis Jacobs

Greg Videtich

Sue Bean – Alternate

Term: 1 year 12/31/2023

Gary Gawne

Mary Hively

Rosemary Jennings, City

Alma Wortley, City

Marc Veldman – Grounds & Maint.

Jerry Everett – Board Rep.

Penny Currie – Board Rep.

Terms: 2 years

Kevin DeFever – 12/31/2023

Mark MacIver – 12/31/2023

Chad Root – 12/31/2024

Blaine Rockey – 12/31/2024

Terms: 1 year 12/31/2023

Chris Teceno

Roger Schneidt

Carman Bean – Board Rep.

Jerry Everett – Board Rep.

Hannah Saez, Chair – 12/31/2023

Jerry Everett – 12/31/2023

Tony Geib – 12/31/2023

Term: 1 year 12/31/2023

Jerry Garner

Pete Kent

Bill Schriver

Carman Bean – Board Rep.

Hannah Saez – Board Rep.

Jeff Jenerou

Ron Schumaker

Term: 1 year 12/31/2023

Mel Seiter

Bruce Sczepaniak

Bill Stanek – Supervisor

Tony Geib – Board Rep.

Term: 12/31/23

Perry Douglass

Jim Tubbs

Chuck Bailey

Carman Bean – Board Rep.

Nick Routley – Board Rep.

Hannah Saez